Vodeći svetski rečnici i mnoga nacionalna filološka društva na kraju svake godine biraju reči koje su je obeležile. Ove godine, veliku ulogu u izboru reči imao je tehnološki razvoj.
Kriterijum za izbor reči godine uglavnom se zasniva na analizi reči koje su ljudi najčešće pretraživali po internetu i koristili u svakodnevnom govoru. Obično se odabere nekoliko najčešće pretraživanih reči, a publika glasa za najbolju od njih.
Kolinsov rečnik – veštačka inteligencija (Artificial Intelligence)
Izdavač ovog rečnika opravdao je ovogodišnji izbor time da veštačka inteligencija, koja je ove godine doživela brz razvoj, predstavlja sledeću tehnološku revoluciju. Sposobnosti veštačke inteligencije, a posebno ona da oponaša ljudski govor, fascinirale su i brinule ljude u isto vreme. Podizanje sposobnosti računarskih mašina na viši nivo otvorilo je pitanje daljeg razvoja veštačke inteligencije.
Oxford University Press – rizz
Izraz rizz koriste pripadnici generacije Z (iliti popularno zumeri) kako bi opisali nečiju sposobnost da privuče ili zavede drugu osobu. Potiče od reči harizma (charisma), a može se koristiti i kao glagol to rizz up, što znači „zavesti, muvati, pričati”.
Rečnik Merijam-Vebster – autentično
Izboru ove reči doprinela je činjenica da u današnje vreme postaje sve teže razlikovati stvarno od lažnog. Tome je dodatno doprineo razvoj veštačke inteligencije, podstaknuvši ljude da se bave autentičnošću fotografija, teksta ili video snimaka. U vezi sa temom autentičnosti, izraz dipfejk (deepfake), koji opisuje lažne fotografije i video snimke napravljene pomoću veštačke inteligencije, našao se u užem izboru ovog rečnika.
Kembrički rečnik (Cambridge dictionary) – halucinirati
Glagol halucinirati odabran je zbog toga što se sve češće koristi u kontekstu veštačke inteligencije. Halucinirati u svom izvornom značenju znači „patiti od priviđenja”, ali je, zahvaljujući sposobnosti veštačke inteligencije da proizvodi lažne informacije, dobila novo značenje. Otud je potekla fraza da veštačka inteligencija „halucinira”. Istu reč u istom značenju odabrao je i onlajn rečnik Dictionary.com.
Praksa izbora za reč godine ne primenjuje se samo na globalnom nivou, već i u mnogim državama sveta na nacionalnom nivou. Po sličnom postupku, filološka društva u mnogim zemljama biraju nacionalnu reč godine. U našoj zemlji izbor od ove godine organizuje Filološko društvo „Reči”, a ove godine izbor je pao na reč nasilje. Kao razlog navedeno je da brojne reči koje su bile u izboru imaju veze sa nasiljem kao krovnom rečju, a te reči su u prvi plan izbacili, nažalost, tragični događaji u Ribnikaru i Duboni iz maja ove godine.
Piše: Nenad Ranitović
Izvori: RTS, BBC News na srpskom – Oksfordski rečnik, BBC News na srpskom – Merijam-Vebster, Cambridge Dictionary, Dictionary.com, Filološko društvo „Reči”, Wikipedia
Foto: iStock
Leave a Reply