U saopštenju Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS), ističe se da na izborima za studentske parlamente pluralizam ne postoji, kao i upitna legitimnost samih izabranih studentskih predstavnika.
Istraživanje o studentskom organizovanju
Uoči nadolazećih izbora za studentske parlamente, KOMS je sprovela istraživanje o studentskom organizovanju i učešću studenata i studentkinja na izborima za parlament na fakultetima širom Srbije. Teme istraživanja bile su procenat izlaznosti, demokratičnost i pluralizam u prethodnom izbornom ciklusu.
Kako se navodi u saopštenju KOMS-a, zahtevi za pristup informacijama od javnog značaja koji se tiču navedenih tema poslati su svim visokoškolskim ustanovama u Srbiji, od čega je 70% odgovorilo u zakonskom roku. Iz dobijenih podataka KOMS je došao do sledeće statistike:
- Prosečna izlaznost na izborima za studentske parlamente iznosila je 13,99%, od čega je najmanja izlaznost zabeležena na Univerzitetu u Beogradu(7,72%)
- 58% od ukupnog broja fakulteta ima registrovanu samo jednu studentsku organizaciju, a prosečan broj organizacija koje podnose liste za kandidaturu iznosi 1
- Na 72% fakulteta nije učestovala nijedna neformalna grupa, a na16,9% fakulteta na izborima nije učestvovala nijedna organizacija niti neformalna grupa
Kao glavni uzrok ovim podacima KOMS navodi „neadekvatnost propisanih rešenja u Zakonu o studentskom organizovanju.“
Zaključuje se da nema pluralizma na većini fakulteta, te studenti kao opciju imaju samo jednu studentsku organizaciju ili neformalnu grupu. Za kandidaturu neformalne grupe potrebni su potpisi 10% ukupnog broja studenata, što je neretko broj koji prevazilazi izlaznost na izborima.
„Iako postoje zakonski mehanizmi da studenti učestvuju u odlučivanju, na osnovu gore navedenih podataka, možemo da zaključimo da su reprezentativnost studenata i legitimitet odluka njihovih predstavnika veoma upitni“. navodi se u saopštenju.
Sa ciljem unapređenja studentske participacije, demokratičnosti i legitimiteta studentskih izbora, KOMS kreirala je priručnik „Koraci ka aktivnoj studentskoj zajednici“.
U priručniku pruža argumente i korake zašto je važno da se studenti udružuju ili priključuju studentskim organizacijama, informišu o njihovom radu i da glasaju na izborima za studentski parlament u okviru svoje visokoškolske ustanove.
Za kraj, KOMS poručuje da će vršiti monitoring studentskih izbora početkom aprila.
Piše: Stefan Šajkarević Šeki
Izvor: KOMS
Leave a Reply