1. decembar Svetski dan borbe protiv side: Kako sprečiti, a kako lečiti HIV?

Svake godine prvog decembra obeležava se Svetski dan borbe protiv side ili World AIDS Day, pa je tako i svake godine prisutan drugačiji slogan, a ove godine je to „Rock the Ribbon“

Sida ili sindrom stečene imunodeficijencije je završni stadijum polno prenosive bolesti, odnosno virusa HIV-a. Prema Centru za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti (CDC), zaraza HIV virusom deli se u tri faze:

  1. Akutna HIV infekcija – prisutna je velika količina virusa u krvi, koji se u ovoj fazi zapravo i najlakše prenosi, a neretko se javljaju i simptomi koji su nalik gripu.
  2. Hronična HIV infekcija – ova faza se naziva i asimptomatska HIV infekcija ili klinička latentnost. Virus je prisutan u organizmu, naročito u belim krvnim zrncima, međutim ukoliko pacijenti primaju antiretroviralnu terapiju (ART) moguće je ostati u ovoj fazi decenijama ili čak izbeći progres bolesti.
  3. Sida – predstavlja krajnju fazu zaraze HIV virusom, do koje kod ljudi koji ne primaju terapiju uglavnom dolazi nakon 8-10 godina. U ovom stadijumu organizam je znatno oslabljen s obzirom na to da je HIV virus koji napada imuni sistem, pa tako bez terapije utiče na to da organizam ne može da se odbrani od bolesti. Takve bolesti se nazivaju oportunističke bolesti, ponekad su to i oportunistički kanceri.

Antiretroviralna terapija je jedno od velikih dostignuća u nauci, s obzirom na to da je pre samo nekoliko decenija pozitivan HIV status značio ujedno i smrtna kazna koja čeka pacijenta. Danas, moguće je voditi sasvim normalan i ispunjen život, sa smanjenim rizikom od prenosa HIV-a drugima, pa čak i kao HIV pozitivna majka roditi zdravo i HIV negativno dete.

ART deluje tako što onemogućava virusu da se množi, gde ostavlja prostor imunom sistemu da se oporavi i odbrani od infekcija i kancera povezanih sa HIV-om. Ako se uzima redovno kako je propisana, terapija dovodi do takvog smanjenja količine virusa u krvi, da njegova količina postaje nemoguća za detekciju. On je još uvek prisutan, ali ako konstanti testovi pokazuju neotkrivenu viralnu količinu, HIV se tada ne prenosi, kako polnim putem, tako ni sa majke na plod.

Zato je izuzetno važno znati svoj HIV status i redovno se testirati kako bi se infekcija uhvatila u startu i predupredio njen napredak do side. Ako mislite da ste u riziku da se zarazite ili ste imali dodir sa HIV virusom, obratite se lekaru što je pre moguće. Postoje posebni lekovi koji se uzimaju pre ili nakon kontakta sa HIV-om koji sprečavaju uopšte bilo kakvo stvaranje infekcije i množenje virusa.

Piše: Anđela Jovanović

Izvori:

https://www.cdc.gov/hiv/default.html

https://www.worldaidsday.org/

https://www.hiv.gov/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiv-aids/symptoms-causes/syc-20373524

FOTO: Unsplash

Leave a Reply

Your email address will not be published.