Da li 2050. sa sobom donosi ekološku neutralnost?

Održana je treća u nizu panel diskusija Klastera 4 pod nazivom ”Godinu dana od otvaranja klastera o Zelenoj agendi – gde je Srbija danas? ”. Tema je bila prelazak sa fosilnih izvora energije na obnovljive izvore energije.

Panel diskusiju otvorila je moderatorka Hristina Vojvodić i panelistkinje Nataša Đereg, Mirjana Jovanović i Natalija Luković razgovorom o pozitivnim efektima prelaska sa fosilnih na obnovljive izvore energije i njihovom uticaju na kvalitet života i klimatske promene.

Negativan uticaj energetike na klimatske promene u Srbiji je veliki i procenjuje se da čak 80% gasova izaziva efekat staklene bašte.

„Mi ulepšavamo stvarnost koju šaljemo u dokumentima Evropskoj komisiji. Redovno probijamo i produžavamo rokove, a sankcije ne sprovodimo“, istakla je direktorka CEKOR-a, Nataša Đereg. Ona je dodala da u Srbiji ekološki zakoni postoje, ali se ne poštuju, kao i to da o odlukama koje se donose o prirodi i lokalnim zajednicama treba da bude uključena javnost i stručnjaci.

Potpisivanjem Zelene agende, Republika Srbija, EU i njihovi partneri Zapadnog Balkana, obavezali su se na dekarbonizaciju energetskih sektora i usklađivanje sa ciljem Evropske Unije da do 2050. godine Evropa bude ekološki neutralna. Takođe, Srbija se Pariskim sporazumom obavezala na učešće u dostizanju globalnih ciljeva smanjenja gasova sa efektom staklene bašte.

Izvor: Medija Centar

Piše: Ana Trujić

Foto: Privatna arhiva

Leave a Reply

Your email address will not be published.