Tajna kićenja jelke: Odakle dolazi omiljena praznična tradicija?

Novogodišnji i božićni praznici su iza ćoška, što sa sobom nosi i dobro poznat ritual – kićenje jelke. Ako niste do sada, možda je pravo vreme da se zapitate zašto se uopšte kiti jelka i koliko je zapravo duga ta tradicija?

SIMBOLIKA KIĆENJA JELKE

Kićenje jelke se vezuje za stare rimske paganske običaje. Rimljani su smatrali da u jelkama žive duhovi šuma i tokom novogodišnje noći su ih darivali da bi dobili njihovu milost. Kasnije su počeli da ih seku i donose kući. Vremenom je jelka postala simbol Nove godine i praznika. Ujedno, odabrana je za najlepše zimzeleno drvo koje simboliše besmrtnost i večni život.

RITUAL KROZ ISTORIJU

Jelka predstavlja večni život starim narodima poput Egipćana, Kineza i Jevreja.

Već u 11.veku u Nemačkoj su kitili jelku ukrašavajući je kolačima, zrelim crvenim jabukama i svećicama. Kada su u 17. veku naselili Severnu Ameriku, sa sobom su doneli i ovu kulturu. U 19. i 20. veku uz pomoć zapadnih misionara, običaj dolazi do Kine i Japana, a svoj puni sjaj je dobio tek u 21. veku.

KAKO JE KOD NAS?

Na naše prostore, običaj kićenja jelke došao je početkom 19. veka, a dvadesetih godina istog veka aristokratske porodice okitile su svoje prve Božićne jelke. Običaj se razvio najpre u Vojvodini kao delu Austrougarske monarhije. Tek sedamdesetih godina počinje da se praktikuje u gradovima centralne Srbije a nakon toga i u manjim mestima. Osamdesetih godina običaj se ustalio na našim prostorima, a 1859. godine je prvi put ukrasno drvo postavljeno na javnom mestu, i to u Subotici.

KREATIVNOST UKRAŠAVANJA

Jelka se prvobitno ukrašavala medenjacima, slatkišima i jabukama, a ponekad i ručno pravljenim ukrasima od gline. Danas je lakše otići u kinesku robnu kuću i za tren oka nabaviti sve što nam treba. Podsećanje na to kako su se nekada pravili ukrasi, može da nas inspiriše da budemo kreativni i odvojimo malo vremena da i sami napravimo neki ukras.

Prilikom kićenja jelke, uklapanje boja je dosta važno i treba im dati na značaju. Zelena– označava spokoj i umiruje. Crvena– simbolizuje radost, sreću i ljubav. Plava– odiše vernošću, duhovnošću i saosećajnosti.


Piše: Katarina Rakočević

Student: Kultura

FOTO: Pixabay

Izvori: 

https://www.agroinfo.rs/saveti/kitcenje-novogodisnje-jelke-ukrasavanje-simbolika-5742

https://www.semberija.info/lat/news/magazin/-/12541.zasto-kitimo-jelku-i-koja-je-njena-simbolika.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.