Ljubitelji najpopularnijeg sporta na svetu svake 4. godine imaju priliku da uživaju u fudbalskom spektaklu, koji ove godine prevazilazi sva očekivanja. Da li je došlo do fudbalske revolucije, videćemo u narednih mesec dana.
Urugvaj 1930: Kako je to nekada izgledalo?
Na prvenstvu je učestvovalo 13 zemalja, od kojih su 4 bile iz Evrope (Francuska, Rumunija, Jugoslavija i Belgija), 7 iz Južne Amerike (Urugvaj, Brazil, Bolivija, Argentina, Peru, Paragvaj i Čile), Meksiko i SAD. Bili su podeljeni u 4 grupe i pobednici grupa išli su u polufinale.
Lopte – šareno obeležje koje se pamti:
Na prvom prvenstvu u fudbalu koristila su se dva modela lopte – urugvajski T-model i argentinski Tiendo. Vremenom, za svako naredno prvenstvo, lopte su dobijale svoje boje, nove dizajne i različitu težinu.
Na drugom Svetskom prvenstvu koristila se lopta „Federale 102”. Svaka sledeća lopta dobija svoj naziv i koristi se samo na jednom prvenstvu.
Lopte koje se koriste već 15 prvenstava unazad proizvodila je kompanija „Adidas”. Najpopularnije lopte su svakako sa poslednjih nekoliko prvenstava: „Brazuka” sa Mundijala u Brazilu 2014. godine, „Telstar 18” sa Mundijala u Rusiji 2018. godine i lopta koja se trenutno koristi, „Al Rihla”.
Al Rihla – najbrža lopta do sada
Ovogodišnja lopta posebna je po mnogo čemu. Ne samo da je najbrža do sada, već je i dizajn lopte poseban. Naime, dizajn lopte je arhitektura Katara, a lopta važi za veoma preciznu.
Od lava, preko dečaka i biljaka, sve do Fuelka i Leiba:
Još od davne 1966. godine kao glavni izvor zabave pokraj terena koriste se maskote. Prva maskota bila je lavić Vili, koji se pojavio na Svetskom prvenstvu u Engleskoj. Njega su nasledili dečaci, koji su se pojavljivali na prvenstvima od 1970. do 1978. godine.
Svaka maskota predstavlja neko obeležje, pa je tako pomorandža bila maskota na Mundijalu u Španiji 1982, i papričica na Mundijalu u Meksiku 1986. godine.Na prvenstvu koje se održalo u Japanu i Južnoj Koreji koristile su se čak 3 maskote koje su bile obojene u 3 različite boje.Leopard „Zakumi”, koji je bio maskota u Južnoj Africi 2010. godine, verovatno je i napopularnija maskota ikada.
Ovogodišnja maskota za prvenstvo u Kataru zove se Leib. Većinu populacije on podseća na duha, jer na sebi ima motive arapskih zemalja: belu maramu i crnu vrpcu koje nosi na glavi.
Katar 2022: Kako to izgleda danas?
Ove godine u Kataru održava se 22. Svetsko prvenstvo u fudbalu. Fanovi fudbala imaju prilike da gledaju istorijsko svetsko prvenstvo. Prvi put se prvenstvo održava krajem godine i prvi put je jedna arapska država domaćin. Učestvuje 32 tima, koji su podeljeni u 8 grupa po 4 učesnika. Reprezentaciji Srbije je ovo 3. učešće na Mundijalima od osamostaljenja, i mi im želimo puno sreće u predstojećim utakmicama
Piše: Sara Stojanović
Foto: N1
Izvor: Danas.rs, N1, reprezentacija.rs, Merididan Sport
Leave a Reply