Samostalan život u drugom gradu, ispiti, profesori, boravak u domu, troškovi i odvajanje od roditelja, sve to je samo po sebi važan izazov. Šta bude kada se sa tim morate suočavati u drugoj državi– recimo Sloveniji? Kako izgleda život naših studenata u ovoj državi i jesu li studije zaista potpuno besplatne?
Da bismo mladim ljudima približili kako izgleda studentski život u Sloveniji posavetovali smo se sa Teodorom Šuberić, mladom studentkinjom koja se odlučila na studije u Novom mestu, gradu u Sloveniji.
Teodora nam je pričala o izazovima sa kojim se susreće u stranoj zemlji, njenom društvenom životu, samostalnom boravku u domu i još o mnogo čemu. Za početak, hteli smo da znamo na koji način studije funkcionišu u inostranstvu, konkretno u Sloveniji.
„Upisala sam faks za ekonomiju i informatiku pre dve godine u Sloveniji. Studiranje ovde uglavnom funkcioniše po principu 3+2 (3 godine osnovnih studija i 2 godine master).”
Posebno zanimljivo nam je bilo to što su redovne studije za sve državljane bivših zemalja Jugoslavije potpuno besplatne. To otvara brojne mogućnosti za naše studente zainteresovane da studiraju u inostranstvu.
Pored ovih formalnosti, Teodora nam je otkrila da su profesori naročito posvećeni prilagođavanju gradiva stranim studentima i da na tome posebno rade.
Za sve studente finansije jesu bitne. U skladu sa tim pitali smo našu sagovornicu kako se suočila sa tim izazovom. Ona je navela da studenti mogu dobro da zarade kombinujući studije i posao jer je radno vreme i više nego fleksibilno. Još jedna olakšavajuća pogodnost jesu studentski bonovi. Ove pogodnosti omogućavaju našim državljanima da dobiju popust od 50% u većini slovenačkih restorana.
Teodora je imala iskustvo i u studentskom domu prilikom svog studiranja. Zanimalo nas je kakvo je njeno iskustvo u pogledu svojih cimera i komotnosti samog doma.
„Ima dosta naših studenata iz Srbije, Bosne, Crne Gore. U početku mi je osećaj bio čudan, nisam navikla da živim sa toliko ljudi, brzo sam se navikla i ovde smo kao jedna velika porodica, lep je osećaj kad znaš da u svakom trenutku ima nekoga tu.”
Ono što navodi kao manu života u domu jeste nedostatak mira u pojedinim trenucima.
O tome da li se uželela doma i porodice u nekom momentu, priznaje da je u jednom trenutku poželela da napusti studije i vrati se kući, ali i dodaje:
„Vremenom shvatiš da je sve to normalno i prirodno, nekako shvatanja i pogledi na život ti se menjaju.”
Na kraju razgovora, pitali smo je šta bi poručila svojim vršnjacima koji razmišljaju o studiranju u Sloveniji.
„U suštini jedino što bih imala da kažem nekome jeste da je to jedna od boljih odluka u životu.”
Teodora navodi da je osamostaljivanje veliki izazov i da studenti uvek imaju opciju da se vrate kućama. Međutim, ohrabrila je naše studente lepom porukom:
„Početak može biti težak, ali kad se taj period prebrodi, osećaš se neprocenjivo. Sve ovo je jedno prelepo i mnogo značajno iskustvo.”
Piše: Aleksandra Mačkić
FOTO: Unsplash
Leave a Reply