ISWIB: Svetski, a naš

Organizacija Svetski omladinski talas (u daljem tekstu SOT) najpoznatija je po organizaciji ISWIB festivala (International Student Week in Belgrade), koja okuplja kako strane, tako i domaće studente.

Svake godine, SOT organizuje uglavnom dva do tri omladinska događaja koja studentima pružaju priliku da nauče nešto novo, isprate svetska dešavanja, kao i da upoznaju kolege iz različitih zemalja. 

Član organizacionog tima, Bogdan Jontulović, nam je rado objasnio rad i tematiku kojom se bavi organizacija SOT.

Kako je kocipiran ISWIB festival?

Prvog dana ISWIB festivala okupljamo učesnike, i te večeri održavamo Welcome night. Ove godine su to bile karaoke. Kroz ostale dane, pored tematskih radionica koje traju od 10h-14h, učesnicima nudimo i različite ture.

Na primer: obilazak Nacionalnog muzeja, Urban Tour, Botanička bašta i slično.

Grupe se organizuju u skladu sa interesovanjim samih učesnika, a ture vodi po jedna osoba iz event teama, kao i po jedan profesionalni vodič. U večernjim satima organizujemo žurke, kao i tradicionalno Srpsko veče u kafani.

Ovogodišnja tema ISWIB festivala je održivi razvoj. Na koji način je ISWIB svojim učesnicima približava ovu tematiku?

Prošle godine, tema festivala je bila mentalno zdravlje, a ove godine je to održivi razvoj. Generalno, temu podelimo na segmente, na osnovu kojih organizujemo radionice.

Uglavnom, imamo deset radionica, gde se svaka bavi aspektom zadate tematike (npr. održivog razvoja). Čak i kroz dance i musical radionice, se provlači tema održivog razvoja, iako se to iz samog naziva možda ne čini tako.

Takođe, potrudili smo da po celom domu u kome su boravili učesnici, postavimo kontenere za razvrstavanje otpada za reciklažu.

Koliko otprilike ljudi učestvuje svake godine?

Imamo 10 do 15 gostiju koji dolaze redovno, već poslednjih 4 do 5 godina.

Jedan učesnik nas redovno posećuje još od 2017. godine. Ove godine je trebalo da dođe mnogo više učesnika, ali su bili sprečeni zbog odbijanja vize.

Kako neko može da postane volonter za ISWIB festival, i šta to podrazumeva?

Ja sam prošle godine bio volonter, sada sam član organizacionog tima. Proces prijavljivanja se sastoji iz dva kruga. Prvi krug je popunjavanje onlajn ankete, i tu se bira sektor u kome bi volonter hteo da radi. Ove godine smo imali oko 150 prijava. Nakon toga, HR sprovodi intervjue na osnovu kojih se vrši selekcija. Potom, volonteri imaju tri treninga, koja su ravnomerno raspoređena i obave se u mesec dana. Oko dva meseca pred festival se vrši selekcija volontera.“

Šta je, po tebi, ostavilo najveći utisak na učesnike?

Žurke im se naročito sviđaju ove godine, a kafana i održavanje Srpske večeri, se strancima najviše sviđa svake godine – što je dosta iznenađujuće. Uživaju u večeri iako ne znaju ni jednu pesmu. Ove godine, smo napravili i predstavu koja predstavlja srpske običaje. Ja sam bio i režiser i glumac, samo to da naglasim, našalio se Bogdan.

Organizaciju SOT možete pratiti i na njihovoj instagram stranici @sot_org, a njihov najveći projekat na stranici @iswib_ .

Piše: Aleksandra Veljović

Foto: SOT & ISWIB

Leave a Reply

Your email address will not be published.