Međunarodni dan muškaraca obeležava se 19. novembra širom sveta. Tog dana slavi se pozitivna vrednost koju muškarci donose svetu, svojim porodicama i zajednicama. Jedan od šest stubova Međunarodnog dana muškaraca je unapređenje rodnih odnosa i promocija rodne ravnopravnosti. Stoga, tema ovogodišnjeg dana je: „Bolji odnosi između muškaraca i žena“.
Osim rodne ravnopravnosti, fokus se stavlja i na zdravlje muškaraca, isticanje muških uzora i promovisanje pozitivnog izraza muškosti. Takođe je i prilika da se prepoznaju muškarci koji ne spadaju u tradicionalne okvire muškosti, kao što su gej, biseksualni ili transrodni muškarci.
Istorija međunarodnog dana muškaraca
Koreni ovog praznika vode nas u 1968. godinu, kada je američki novinar Džon P. Haris napisao uvodnik u kojem je istakao nedostatak ravnoteže u sovjetskom sistemu, koji je promovisao Međunarodni dan žena za radnice, ali nije uspeo da predstavi muški pandan. Prema njegovom mišljenju, iako dan za slavlje žena treba da postoji, taj dan je poslužio kao nedostatak u komunističkom sistemu.
Početkom 90-ih, Tomas Oster, direktor Centra za muške studije u Misuriju, pozvao je organizacije u SAD, Australiji i Malti da održe male događaje povodom Međunarodnog dana muškaraca tokom februara. Iako je uspešno vodio događaj dve godine, njegov poslednji pokušaj bio je slabo posećen. Ovo ga je navelo da se povuče, zajedno sa Australijom, dok je Malta jedina nastavila da obeležava ovaj dan.
Nekoliko godina kasnije, ovaj dan oživeo je Džerom Tiluksing. Shvatio je važnost pozitivnih muških uzora, jer je njegov otac bio odličan primer za njega, odlučio je da proslavi Međunarodni dan muškaraca 19. novembra — na dan rođendana njegovog oca.
Međunarodni dan muškaraca danas
„Prvi pioniri Međunarodnog dana muškaraca podsetili su da ovaj dan nije namenjen takmičenju sa Međunarodnim danom žena, već ima za cilj da istakne iskustva muškaraca“, objašnjeno je na zvaničnom sajtu.
Danas, Međunarodni dan muškaraca je tu da podseti sve muškarce da je u redu ako se ne uklapaju u rodne stereotipe. U redu je, čak i ako to znači da niste „pravi muškarci“, šta god to značilo.
Muškarci i žene su drugačiji – to je činjenica
Jedan od najčešćih stereotipa jeste da su muškarci jači pol. Ovo možda i nije stereotip – prosečna visina muškaraca u SAD danas iznosi nešto više od 175 cm, a prosečna težina je oko 86 kg, što je za 3 cm i 11 kg više u odnosu na 60-e godine.
Mozak odraslih muškaraca je oko 10% veći u ukupnoj veličini od mozga žena, a budući da muškarci uglavnom imaju veći rast i više mišićne mase od žena, njihovom mozgu je potrebno više neurona da bi kontrolisali telo.
Šta je sa mentalnim zdravljem?
Rodni stereotipi su neki od faktora koje možemo kriviti za znatno lošiju statistiku kada je mentalno zdravlje muškaraca u pitanju, u odnosu na žene. Ovo je rezultiralo time da je od ukupnog broja samoubistava, najveći deo izvršen od strane muškaraca.
Iako je ovo praznik koji se ne slavi, Student slavi. Zagrlite muškarce u svojoj okolini, ne samo danas, nego i svakog drugog dana. Muškarci, vredni ste, sjajni i obožavani. Srećan vam vaš dan.
Piše: Dunja Marić
Izvori: https://internationalmensday.com/
Foto: Pexels
Leave a Reply