Ženska inicijativa koju čine studentkinje Filozofskog fakulteta u Novom Sadu obezbedile su svojim koleginicama besplatne higijenske uloške do kraja godine. Na taj način su im pomogle da smanje troškove, ali su i srušile tabue koji već dugo vladaju u našem društvu.
Kako bismo shvatile da li je ovo prava tema kojom treba da se bavimo, napravile smo anketu koju je popunilo više od 1500 studentkinja na našem falultetu. Takav odziv nam je bio neverovatan, ali nam je dao i vetar u leđa da se borimo za sve ono što jedna sama devojka ne može. Tako ujedinjene, jasnog cilja, istakle smo važnost menstrualnog siromaštva, a transparentnom pričom nismo se ustručavale da koristimo sve termine koji opisuju menstrualni ciklus, rekla je Milica Sekulić o početku ove inicijative.
Jelena Mirić ističe da u našem društvu vlada mestrualno siromaštvo i da je krajnje vreme da se svi osvestimo – Menstrualno siromaštvo je nažalost naša svakodnevica i dokle god budemo gurali pod tepih, i dalje ćemo imati veliki broj devojaka i žena koje ne mogu da priušte menstrualne uloške. Mi želimo da se o ovim temama priča i na fakultetima i dok sedimo u kafiću. Ovo je normalna pojava i stvar koju treba za početak da osvestimo, pa tek onda počnemo da je razumemo i živimo.
Na pitanje, na koji način će ova inicijativa pomoći mladim devojkama Jovana Mrdalj odgovara – Naša Inicijativa nastala je iz želje i potrebe da se jednoj mladoj devojci, koja dolazi iz manje sredine obezbedi siguran i manje stresan boravak na fakultetu. Menstrualni ciklus sa sobom donosi razne promene kako u njenom telu tako i u njenoj glavi, a kada se na sve to dodaju akademske obaveze, iz iskustva znam da nije lako. Takvoj devojci želimo da pokažemo da je i u novoj sredini sigurna, da neko misli na njenu ženstvenost i sigurnost i na jedan direktan način želimo da je podsetimo na njene urođene prioritete, a ne one nametnute.
Dok Dajana Jankov dodaje – Brz način života koji većina nas vodi nas natera na to da u žurbi zaboravimo uložak, ili da od stresa, kojem smo izložene svakodnevno, dobijemo menstrualni ciklus pre nego što smo očekivale. Koleginice iz inicijativa su mislile i na te dane, te će devojke, pre svega, biti oslobođene dodatnog stresa oko traženja uložaka u slučaju da joj je hitno potreban, a da ga nema kod sebe.
Podsećamo, Srbija i dalje naplaćuje uloške i tampone sa porezom od 20 odsto, tj. ne prepoznaje ih kao neophodnu robu, za koju je porez niži. Samom pričom o menstuaciji, menstrualnom siromaštvu, pink taksama i porezu od 20% na menstrualne proizvode koji su od velikog značaja za žene možemo reći da su to prvi koraci pri otkanjanju tabua. Otkloniti osećaj nelagode i pričati o ženskom razvoju je nešto divno što bi se desilo našem društvu. Nadam se takvoj promeni, nadam se napretku društva, nadam se zdravijem okruženju za sve nas! – istakla je Jovana Mrdalj za kraj razgovora.
Piše: Aleksandra Vukadinović
Leave a Reply