Do sada su svi manje-više upoznati sa ovim terminom i uglavnom bi definisali aseksualnost kao odsustvo privlačnosti ka oba pola. Međutim, nije sve toliko jednostavno. Šta je aseksualnost?

U jednoj od epizoda druge sezone serije Seks edukacija (dostupna je na Netfliksu) pominje se i aseksualnost. Seksualni terapeut Džin navodi da aseksualnost jeste odsustvo seksualne orijentacije i želje za seksualnim odnosom, ali da se ne završava samo na tome. Prema nekim istraživanjima, mnoge aseksualne osobe žele da budu u srećnim vezama ili u braku i žele decu, samo što ne žele seksualne odnose.

 Aseksualnost ne postoji nužno kod svakoga u istoj „količini“ – neko aseksualan će imati seks a neko neće, neko će biti u braku i imati decu, dok drugi neće. Postoji nekoliko vrsta aseksualnosti, a jedna od njih jeste demiseksualnost – kada je aseksualnoj osobi potrebno dobro poznavanje i ljubav prema osobi da bi je seksualno privlačila.

Mnoge mlade zbunjuje termin aseksualnost jer to vezuju za sebe time što, na primer, nemaju želju za seksualnim odnosom. Apsolutno ne mora da znači da je samo zbog toga neko aseksualan, postoji mnogo razloga koji dovode do toga. Ako se još uvek pitate da li ste aseksualni, postavite sebi ovih par pitanja i iskreno odgovorite na njih:

  1. Da li sam ikada želeo/la seksualni odnos?
  2. Da li ne želim/volim da pričam sa nekim (porodicom, društvom) o seksu?
  3. Da li samo imam pritisak da imam seks ili ga zaista želim?

Čak ni negativan odgovor na ova tri pitanja o seksu nije dokaz da je neko aseksualan. U pitanju je kompleksna stvar koja se ne može tek tako definisati.

U svakom slučaju, aseksualnost je prihvaćena stvar, sasvim je u redu nemati seksualnu privlačnost prema bilo kome. Veze i brak su potpuno izvodljivi i bez seksualnih odnosa, dokle god postoje međusobni kompromisi i zadovoljenje.

Aseksualci imaju i svoju zastavu, na kojoj crna boja definiše njih, siva boja definiše spektar aseksualnosti (na primer demiseksualnost ili sivu aseksualnost), bela boja predstavlja one koji podržavaju aseksualnost kao i bračne partnere aseskualaca, dok ljubičasta boja predstavlja LGBT zajednicu.

Piše: Anika Bečki

DRUŠTVO

Leave a Reply

Your email address will not be published.