Posle faksa: Srbija ili inostranstvo?

Već nekoliko godina među studentima vlada dilema: da li po završetku studija ostati u Srbiji ili započeti karijeru u inostranstvu? Zbog toga je Student odlučio da uporedi razloge i stavove ove dve, često suprotstavljene strane.

Naši ispitanici ovog puta bile su studentkinje drugih godina fakulteta – Saobraćajnog i Filološkog. Zanimalo nas je koji su njihovi planovi za budućnost, gde se vide i zbog čega. Srbija ili inostranstvo?

Anja, studentkinja Filološkog fakulteta, planira da nakon završenih studija ostane u Srbiji. „Moja odluka je takva iz razloga što mislim da Srbija ima potencijal da napreduje i postane odlična država za život“, rekla je Anja.

S druge strane, Tamara, studentkinja Saobraćajnog fakulteta, sebe vidi u inostranstvu. „Smatram da u inostranstvu ima mnogo više mogućosti, kao i da druge države pružaju, kako finansijske, tako i mogućnosti za napredak i rad na sebi”, rekla je ona za Student.

Da li postoje i neki drugi razlozi – političke, socijalne ili neke druge prirode?

Anjin najveći motiv za ostanak u Srbiji upravo ljubav prema svojoj državi i narodu. Tamara se nije složila s njom i rekla je da u našoj državi ne vidi bolju i svetliju skoriju budućnost u kojoj bi mladi imali podršku. „Više se gledaju veze nego znanje, rad i trud u nekim sektorima“, dodala je.

Šta to treba da se promeni da bi mladi prestali da odlaze iz Srbije i odlučili da je ona pravo mesto za njih i njhiovu budućnost?

„Poboljšanje u ovom smislu može da donese politička scena u Srbiji, odnosno njena promena. Osim ljudi koji bi se trudili da mladi zapravo imaju perspektivnu budućnost, potrebno nam je iskustvo koje nemamo gde da steknemo. Često se na određenim radnim mestima očekuje da neko sa 25 godina ima fakutetsku diplomu i 5 godina iskustva u struci, a to nije realno“, rekla je Anja.

Tamara se, u ovom slučaju složila sa njom i dodala da bi bolje prakse i informisanost mladih o njihovim mogućnostima uticale na odluku o tome gde graditi karijeru. „U Srbiji treba mnogo vremena za unapređenje, sporo se napreduje, dok se u inostranstvu sve više ceni – počevši od diplome, a zatim i rad, trud i napredak na poslu“, rekla je Tamara.

Na osnovu ovog dvougla može se zaključiti da, bilo da žele da ostanu u svojoj državi ili odu u drugu, mladi u Srbiji nisu zadovoljni. Svako ima svoje razloge, želje i ideje o tome šta treba da se promeni. Student svim kolegama želi sreću i uspeh u budućim karijerama, gde god odabrali da ih grade.

*Zarad očuvanja anonimnosti, imena u ovom tekstu mogu biti promenjena.

Piše: Dunja Marić

Foto: Pexels

Studentske vesti

Mladi koji odlaze – Nova ekonomija

Leave a Reply

Your email address will not be published.