Otkazivanje Tbilisi Prajda, koje su prouzrokovali desničarski protesti protiv LGBTI+ prava, prebijanje gej mladića u Španiji, ostaće upamćeni u julu kao dela koja su počinjena iz mržnje prema ljudima nehetero seksualne orijentacije. U vezi sa ovim razgovarali smo sa Markom Mihailovićem, Beograd Prajd.
On se osvrnuo na to da se pored Gruzije, beleži i značajan porast homofobije u zemljama poput Poljske i Mađarske, u kojima je nedavno uveden zakon „o zaštiti dece od LGBTI+ propagande“, koji je pokušaj da se LGBTI+ osobama uskrati mogućnost da javno govore o problemima koje imaju.
„Ne smemo ni zaboraviti situaciju u Turskoj – Istanbul Prajd je pre samo nekoliko godina imao preko milion učesnika i učesnica, a danas je zabranjen. Slobode koje osvojimo moramo da čuvamo jer ih vrlo lako možemo izgubiti“, dodaje Mihailović .
U Korunji u Španiji pretučen je na smrt gej mladić. Osumnjičeni su optuženi da su zločin počinili motivisani mržnjom prema LGBTI+ osobama. Iako Španija važi za gej frendli zemlju, desila se ova nesreća.
„Koliko god neka zemlja bilja „gej-frendli“, homofobija, transfobija i zločin iz mržnje su i dalje prisutni u svakom društvu – razlika je samo u situaciji šta se dešava kada se takvi zločini dese; slučaj mladića iz Španije koje je ubijen je izazvao masovne proteste širom Španije, dok kod nas na Balkanu nasilje nad LGBTI+ osobama prolazi i bez sankcija i bez reakcija institucija.”
Šta se dešava u Srbiji?
Zbog svoje orijetnacije u Srbiji, nedavno su zbog poljupca pretučena dva momka u jednom fast food restoranu. Pre više od godinu dana isto se dogodilo i muškarcu zbog ljubičaste torbe za pse.
„Jedino što može da spreči zločine iz mržnje i nasilje prema LGBTI+ osobama je odlučnost institucija i vlasti da na efikasan i sistematski način spreče ovakve situacije, adekvatno kazne počinitelje i rade na povećanju tolerancije u društvu i smanjenje stigme koja prati LGBTI+ zajednicu“, ističe Mihailović.
Ispričao je i da je jedan od najvećih uzroka homofobije i transfobije nedostatak znanja o životima i problemima LGBTI+ ljudi i veliki stepen predrasuda koje su delimično izazvane senzacionalističkim medijskim izveštavanjem koje je prethodnih decenija uglavnom bilo zasnovano na netčanim tvrdnjama i namernim stvaranjem zabluda o razlozima za organizovanje Prajda.
„Beograd Prajd je, u suštini, protest kojim želimo da skrenemo pažnju na ozbiljne nejednakosti u društvu i manifestacija kojom želimo da podignemo vidljivost naše zajednice i na kojoj zahtevamo adekvatnu reakciju vlasti i konkretne korake koji bi na sistematski i efikasan način rešili probleme koje imamo“, kaže za magazin Student Marko Mihailović, Beograd Prajd.
Nedelja Ponosa ove godine se održava od 13. do 19. septembra. Prajd Marš i koncert posle Prajda održavaju se u subotu, 18. septembra.
Piše: Nedeljko Tišanović
Foto: Unsplash
Leave a Reply