Blokade fakulteta: Šta kažu zakon i prava studenata?

Svi fakulteti Univerziteta u Beogradu (UB) su blokirani. Da li su blokade legalne i do kojih granica fakulteti mogu reagovati? Šta kaže zakon, kako funkcioniše autonomija Univerziteta i kada policija može intervenisati za Student otkriva profesor Pravnog fakulteta UB dr Uroš Novaković.

Da li su studentske blokade fakulteta pravno dozvoljene?


Blokade fakulteta su pravno dozvoljene ukoliko postoji određeni zahtev. To je jedan oblik štrajka. Kao što zaposleni imaju pravo na štrajk ukoliko se krše njihovi uslovi rada i osnovna prava. Ukoliko su studenti u situaciji iskazivanja mišljenja hapšeni, proganjani, pritvarani, što su ozbiljna kršenja prava, imaju pravo da iskažu mišljenje povodom toga i izglasaju blokadu.


Međutim, važno je objasniti pojam blokade jer studenti ne blokiraju fakultet kao takav u smislu zgrade (nedopuštanje nikome da uđe u zgradu), već ga blokiraju u smislu izvođenja nastave i vežbi.


Pravo studenata i pravo zaposlenih na miran protest i iskazivanje kritičkog mišljenja pre svega, jeste fundamentalno pravo svakog pojedinca koje ne sme da se uruši ni van Univerziteta, kamoli na Univerzitetu, jer ako ne negujemo takav oblik mišljenja, društvo klizi ka drugim obrascima ponašanja.


Da li fakulteti imaju pravo da kazne studente koji učestvuju u blokadi (npr. disciplinskim postupkom)?


Fakulteti nemaju pravo da kazne studente. Moguće je da nekim striktno formalno-pravnim tumačenjem postojećih opštih akata, pre svega Statuta fakulteta, ukoliko studenti krše neke odredbe propisane njima ili opštim zakonskim normama poput uništavanja imovine, konzumiranja alkohola ili cigareta, mogu biti disciplinski kažnjeni, dok drugih osnova za bilo kakvo sankcionisanje nema.


Ovo je izvanredna prilika koja omogućava da se studenti više zbliže međusobno i pokažu koliko su zreli, pošteni, iskreni, kao i drugi ljudi i udruženja (Advokatska komora Vojvodine ili Srbije, privrednici), čak i kolege koje ne podržavaju ovo.


Imaju li pravo profesori da drže nastavu onlajn, ukoliko je na njihovom fakultetu izglasana obustava nastave?


Svaki fakultet ima telo, NNV, na kojem se usvajaju odluke. Ukoliko određeni fakultet usvoji odluku da se pridružuje zahtevima studenata (blokadi), ako je u pitanju obustavljanje svih oblika nastave, to zaista podrazumeva sve oblike nastave. Ukoliko se studenti usaglase na plenumu da je dozvoljeno održavanje nekih onlajn specijalističkih kurseva, eventualno master studija, onda je to moguće. Naravno, određeni broj nastavnika može da se ne slaže sa takvom odlukom, ali ne
postoji mogućnost da neki profesor drži, a drugi ne drži nastavu.
Sve je stvar dogovora.

Ovo je pre svega jedan zajednički čin i veoma je važno da se studenti i profesori ne sukobljavaju. Fakultet ne može postojati bez studenata, kao ni bez profesora.

Kada i pod kojim uslovima nadležne institucije, poput policije, mogu da intervenišu tokom blokada?


Usled postojanja autonomije Univerziteta, policija ne može da ulazi na fakultet, osim izuzetnih slučajeva kada je u pitanju izvršenje krivičnog dela. Čak i 1996. i 1997. policija nije primenjivala takve mere. Ovo što se desilo u NS jeste jedan ekstreman slučaj jer nije došlo ni do kakvog ugrožavanja bezbednosti.


Zaista je važno da studenti ne ograničavaju slobodu kretanja osoblja, profesora i drugih studenata, da sve protekne mirno i dostojanstveno, bez konzumiranja cigareta i alkohola.

Autor: Milica Kuridža

Foto: Privatna arhiva

STUDENTI

Leave a Reply

Your email address will not be published.