Poslednje sate ispijamo kafu u njenom punom prepoznatljivom nazivu, a šta ćemo piti nakon današnjeg dana?
Kafa je danas morala da promeni svoj naziv, shodno tome da li u sebi ima zrno neke žitarice, soje, graška, žira, leblebije ili cikorije. U ovom slučaju, na svojoj ambalaži mora stajati nov naziv „proizvod na bazi kafe” ili „proizvod na bazi žitarica, soje ili neke druge mešavine“.
Novi pravilnik o kvalitetu sirove kafe, proizvoda od kafe, surogata kafe i srodnih proizvoda usvojen je još u decembru 2020. godine, ali njegova primena je odložena za 31. maj (danas) kako bi proizvođači imali vremena da usaglase svoju proizvodnju sa novim pravilima i prilagode se novom načinu deklarisanja.
24. član Pravilnika uređuje pravila deklarisanja proizvoda koji se dobijaju mešanjem pržene mlevene kafe sa prženom mlevenom zamenom za kafu.
Proizvod na bazi kafe ili na bazi zamene?
Ako je udeo pržene mlevene kafe u mešavini veći od 50 odsto, proizvod će nositi naziv „Proizvod na bazi kafe sa (na primer) žitaricama”. Ako je udeo pržene mlevene kafe u mešavini manji od 50 odsto, takav proizvod neće smeti da nosi oznaku da je na bazi kafe, već će imati naziv „Proizvod na bazi (na primer) žitarica sa kafom”. Ovakvi nazivi moraju da budu vidljivi na ambalaži.
Pravilnik definiše i šta predstavlja zamenu za kafu, a to su: ječam, raž, pšenica, ječmeni slad i slad drugih žitarica, cikorijino korenje, rogač, slanutak (naut), grašak, žir, neestrahovani rezanci šećerne repe, mahunarke i soja.
Zamenama za kafu mogu se dodavati: šećer, skrobni sirup, melasa sa najmanje 50 odsto šećera, jestiva biljna ulja i drugi dodaci.
Ukoliko u junu na trgovinskim rafovima naletite na poneku „zaostalu” kafu, nemojte se iznenaditi. Istim pravilnikom je predviđena i mogućnost da „proizvodi koji su deklarisani, odnosno označeni do dana početka primene ovog pravilnika, a koji ne ispunjavaju propisane uslove, mogu biti u prometu do isteka roka trajanja”.
Piše: Isidora Nedić
Izvor: www.021.rs
Leave a Reply