Univerzitet u Beogradu je izrazio stav da je za rešenje krize u visokom obrazovanju potrebno da se uključe svi akteri kako bi se nastavila akademska godina. Za to vreme, u dijalogu Vlade i akademske zajednice nije postignut značajniji pomak.
Saopštenje UB-a
UB je izdao saopštenje u kom je istaknuta podrška zahtevima kao prilici za obnovu poverenja u institucije, ali i da o visokom obrazovanju ne sme da se lomi odgovornost drugih institucija.
„U skladu sa tim, pozivamo sve aktere – studente, nastavno osoblje i uprave fakulteta da zajednički učestvujemo u obezbeđivanju uslova za završetak školske godine i upis nove generacije studenata, što je jedan od uslova, formalnog i suštinskog, opstanka našeg univerziteta“, stoji u saopštenju.
Stanje dijaloga
Nakon završetka poslednjeg sastanka, održanog 8. maja, rektor Đokić se obratio medijima, izjavivši da do sada nije došlo do novih zaključaka i da se dijalog nastavlja. Na sastanku je bilo reči o pitanju akademske godine i finansijskim problemima sa kojima se suočava Univerzitet.
„To nije samo činjenica da profesori i asistenti ne dobijaju plate, oni dobijaju 12% od svojih plata, već je to i određeni inspekcijski nadzori kojima se zapravo nameću određene kazne visokoškolskim jedinicama koje treba da plate i to u velikoj meri dovodi do finansijske nestabilnosti mnogih visokoškolskih ustanova”, podsetio je rektor.
O povratku na nastavu, rektor je istakao da o tome samo studenti u blokadi mogu da odluče kao i potrebu da učestvuju u dijalogu.
Sastanku su prisutvovali još dva ministra i rektori svih državnih univerziteta.
Prethodni sastanci
Prvi sastanak rektora UB Vladana Đokića i premijera Đura Macuta održan je 22. aprila. Tada je isaknuta neophodnost ispunjenja studentskih zahteva i otklanjanja pritisaka na akademsku zajednicu.
Posebno su istakli ukidanje Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta i prestanak medijskih pritisaka na akademsku zajednicu.
Naredni sastanak, planiran za dan kasnije, bio je pomeren za 30. april zbog krivične prijave koju je protiv Đokića podneo student Miloš Pavlović.
Premijer je prihvatio uslov rektora da sastanku prisustvuju prorektor i dekani. Sastanku su prisustvovali prorektor za nastavu i dekani Pravnog, Hemijskog, Medicinskog i Arhitektonskog fakulteta.
Predstavnici UB su uručili Platformu Univerziteta u Beogradu za razgovor sa predstavnicima nadležnih organa i institucija. U platformi je istaknuto da rektori i dekani nisu u mogućnosti da okončaju blokade, čime bi se ugrozilo pravo na slobodno okupljanje u cilju zaštite javnog interesa.
U platformi se zahteva obustava inspekcijskog nadzora na fakultetima, prestanak medijske hajke na studente i zaposlene na Univerzitetu.
Takođe, zahteva se una isplata sredstava za sve zaostale plate, stavljanje van snage vladine Uredbe i Zaključka kojim je odlučeno da se uplaćuje samo deo sredstava za nastavnike i saradnike.
Apelovano je da se dijalogom sa studentima i ispunjenje studentskih zahteva obezbedi nastavak školske godine. Postavljena su i pitanja koja se odnose na uslove upisa u narednu akademsku godinu, stipendije i kredite, dijalog oko ispunjenja studentskih zahteva i upis novih studenata.
Autor: Nenad Ranitović
Izvori: Univerzitet u Beogradu
Leave a Reply