Srbija na 96. mestu po slobodi medija – najniži plasman u poslednje 23 godine

Srbija je zauzela 96. mesto na Svetskom indeksu slobode medija za 2025. godinu. Iako je formalno napredovala za 2 mesta na listi, situacija slobode medija u Srbiji okarakterisana je kao teška, a napredak iluzoran.

Prema zvaničnom Svetskom indeksu slobode medija koju sprovodi RSF, Srbija je zauzela 96. mesto od 180 zemalja čime je napredovala za dva mesta na listi. Međutim, ostvaren je realan pad od 0.92 poena čime je Srbija sa 53,55 poena, za 23 godine od kako se prati ovaj indeks, zabeležila najniži rezultat.

Izveštaj RSF-a

Iluzoran napredak baziran je na još većem padu indeksa drugih zemalja među kojima je i tzv. „Kosovo”. Dešavanja u zemlji koja su dovela do dodatne političke polarizacije utiču na to da novinari teže dolaze do izjava i činjenica, pogotovo ako imaju kritički stav, čime bivaju omalovaženi, diskriminisani i obeshrabreni SLAPP tužbama, ilegalnom špijunažom, upitnim medijskim zakonodavstvom i odsustvom reakcije REM-a.

Medijsko vlasništvo, ukidanje i dodavanje kanala na nacionalnoj frekvenciji, prihodovanje od netransparentnih subvencionisanja zasnovano na uredničkoj naklonosti još jedan su oblik gušenja i podsticanja određenih medija u odnosu na druge. Sve ovo doprinosi lošoj medijskoj etici, širenju dezinformacija, proruskoj propagandi i kulturi nasilja, kako navodi predstavnik RSF-a.

Bezbednost novinara 

Opšte osećanje novinara i novinarki je nebezbednost i nezaštićenost. Dodatnu zabrinutost izaziva nereagovanje policije u kritičnim trenucima. Novinarke su na meti udara zbog svog rada, ali i pola. NUNS je u prva četiri meseca 2025. zabeležio 116 napada i pritisaka od čega je ukupno 13 fizičkih, dok je za 2024. godinu ukupan broj bio 166 sa 17 fizičkih napada.

Od 1. novembra, čak 15 napada poteklo je od državnih zvaničnika kojim se kroz opasne izjave dodatno potpiruje internet nasilje i ugrožava bezbednost.

„Navodi se da su novinari bili izloženi fizičkim napadima, pretnjama smrću, targetiranju od strane visokih državnih zvaničnika, špijuniranju i orkestriranim kampanjama blaćenja. Sve to, kako piše u izveštaju MFRR-a, odvija se u atmosferi nekažnjivosti, uz hronično odsustvo reakcije nadležnih institucija”, saopštio je NUNS.

Preporuke za poboljšanje situacije

Među ključnim tačkama preporuka od strane MFRR-a našli su se apeli da se vlada uzdrži uticaja na medije kroz verbalne pritiske i kampanje blaćenja i ocrnjivanja novinara kao i prekid policijskih akcija i implementiranje standarda protiv SLAPP-a, usklađivanje REM-a sa evropskim direktivama i Evropskim zakonom o slobodi medija. 

Pored toga, apeluje se na NSO grupu da izvrši proveru korišćenja Pegasusa kod srpskih vlasti za ilegalnu upotrebu i praćenje, kao i uključivanje Evropske unije na javnu osudu dosadašnjih poteza.

Piše: Ivana Čeliković

Izvori: NUNS.RS | NUNS.RS | NUNS.RS

Foto: FREEPIK

DRUŠTVO

Leave a Reply

Your email address will not be published.