Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić otkazao je učešće na današnjem sastanku sa premijerom Đurom Macutom zbog hitnog poziva tužilaštva po krivičnoj prijavi. U otvorenom pismu poručuje da se ovakvim postupcima vrši sistemski pritisak na Univerzitet i guši dijalog o izlasku iz krize.
Ispunjenje studentskih zahteva
Na poziv predsednika Vlade Republike Srbije prof. dr Đura Macuta, juče je u Vladi Srbije održan sastanak sa rektorom Beogradskog univerziteta prof. dr Vladanom Đokićem.
Rektorat Univerziteta u Beogradu saopštio je da je na sastanku o mogućnostima za prevazilaženje aktuelne krize sa premijerom Macutom rektorski tim istakao da je za normalizaciju stanja na Univerzitetu potrebno prvo ispunjenje studentskih zahteva i otklanjanje svih drugih oblika pritisaka na akademsku zajednicu.
Razgovor je trebalo da se nastavi danas, ali do sastanka nije došlo. Rektor Đokić je uputio otvoreno pismo premijeru Macutu.
Otvoreno pismo premijeru
U otvorenom pismu se navodi da je rektor Đokić, obavestio predsednika Vlade, Macuta, da je primio zahtev Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu za davanje obaveštenja po krivičnoj prijavi koju su podneli Miloš Pavlović i drugi zbog krivičnog dela povrede ravnopravnosti (član 128, stav 2 Krivičnog zakonika), u kom je naglašeno da se od rektora očekuje hitno postupanje.
Kako rektor navodi, ovo je druga krivična prijava podneta protiv njega u kratkom vremenskom periodu, istim povodom i od istih podnosilaca, ali sa drugačijom pravnom kvalifikacijom, po kojoj ovog puta postupa Drugo javno tužilaštvo.
Pritisak na akademsku zajednicu
Akademska zajednica s pravom prepoznaje ovo postupanje kao sistemski pritisak sa ciljem destabilizacije Univerziteta i onemogućavanja ozbiljnog, ravnopravnog i produktivnog dijaloga o izlasku iz duboke institucionalne krize.
,,Ističemo da smo se na Vaš poziv odazvali u dobroj veri, u uverenju da postoji stvarna spremnost da se pokrene proces normalizacije stanja u visokom obrazovanju i obezbede uslovi za završetak školske godine.
Međutim, već tokom prvog sastanka bilo je jasno da ne postoji politička volja da se učine nužni koraci: ispunjenje legitimnih studentskih zahteva, hitno povlačenje protivustavne Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta, kao i prestanak medijskih, inspekcijskih, finansijskih i drugih pritisaka na akademsku zajednicu. Univerzitet u Beogradu ostaje dosledno opredeljen za ravnopravan i institucionalno utemeljen dijalog, zasnovan na uzajamnom uvažavanju svih aktera,” navodi se u pismu.
Predlog: Nastavak dijaloga na UB
Rektor je pozvao premijera i predstavnike Vlade da nastavak razgovora organizuju tokom naredne nedelje u prostorijama jedne od članica Univerziteta u Beogradu. Predložio je da sastanak bude u širem sastavu koji bi, pored rektora, uključio i dekane, kao i druge relevantne predstavnike akademske zajednice.
Piše: Jovanka Đurković
FOTO: Privatna arhiva
Leave a Reply