Vlada Srbije usvojila je izmenu Uredbe kojom se radno vreme nastavnika na fakultetima određuje na 35 sati nedeljno za nastavu i pripremu, dok je vreme za naučnoistraživački rad smanjeno na svega pet sati.
Vlada Republike Srbije usvojila je izmenu Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta. Ovom izmenom, sedmično radno vreme nastavnika na fakultetima podrazumeva 35 sati posvećenih nastavi i pripremi za nastavu, dok je vreme predviđeno za naučnoistraživački rad smanjeno na 5 sati.
Prethodno je radna nedelja univerzitetskih profesora bila podeljena na 20 sati nastave i 20 sati naučnoistraživačkog rada. Ova promena ima značajne posledice na funkcionisanje fakulteta kao ustanove.
„Uredba poput ove jeste vid kažnjavanja, ali ona kao odluka može imati dalekosežne posledice za našu akademsku zajednicu. Mi nismo samo predavači, mi smo najvećim delom naučni radnici. U tom pogledu, akademska i naučna produkcija može drastično pasti i drastično se devalvirati“, za Student navodi docent Filozofskog fakulteta dr Stefan Janković.
Koje su posledice?
Ova promena može da ima negativne posledice koje će se reflektovati na sadržaj onoga što se predaje, kao i na ugled srpskih univerziteta.
„Ukoliko padne naučna produkcija, ukoliko se zadrži ovaj asimetričan odnos između nastave i malog broja sati koji se posvećuje naučnom radu, bojim se da će naš Univerzitet početi da pada na raznim rang listama i da će u tom pogledu biti sve manje atraktivan kako iznutra, tako i spolja“, ističe Janković.
Pitanje radnog odnosa profesora Beogradskog univerziteta ovakvom uredbom postaje neizvesno jer je u sukobu sa svim zahtevima koji oni imaju za napredovanjem.
„U izborima za zvanje i napredovanje, fakulteti podrazumevaju evaluaciju naučnoistraživačkog rada. Osnovni princip rada je naučnoistraživački. Meni se u onim najpesimističnijim scenarijima čini da ova odluka može ugroziti velik broj ljudi koji su zaposleni na univerzitetima u Srbiji“, navodi Janković.
Ova uredba može dodatno uticati na dinamiku unutar akademske zajednice, posebno u pogledu toga da li će profesori i dalje davati svoju punu podršku studentima i njihovim zahtevima.
„Meni se čini da ova odluka Vlade ne može tek tako da stvori podele među profesorima, s obzirom da ova uredba nije podrazumevala zakonske obaveze kada je u pitanju donošenje ovakvih akata, a to je pre svega konsultacija sa Savetom za visoko obrazovanje i Savetom univerziteta Srbije”, kaže Janković.
Vlada je ovom uredbom otežala pregovore koji se vode između univerziteta i Ministarstva na temu boljeg finansiranja visokog školstva.
„Ova odluka čini se daje novi motor i zamajac ka ispunjenju ovih zahteva. Ovo, kao neka vrsta udara i kažnjavanja akademske zajednice, teško da može da se prihvati tek tako i čini mi se da će ovo biti nov poligon za neku vrstu konflikta i međusobnog usporavanja na liniji univerzitet —Ministarstvo. Otuda ova odluka jeste kontrauniverzitet, ona provocira, ona želi da disciplinuje, želi da kazni, ali mi se čini da će imati isključivo kontraefekat“, zaključuje Janković.
Piše: Vanja Beader
Izvor: Danas.rs
Foto: Marko Kolundžija
Leave a Reply