Svetski dan dece obolele od raka, koji se obeležava 15.februara, ove godine akcenat stavlja na teškoće pacijenata, roditelja, negovatelja i zdravstvenih radnika širom sveta. Svetska zdravstvena organizacija zalaže se za bolji pristup lečenju i nezi za svu obolelu decu.
Vodeći uzrok smrti dece i adolescenata u svetu
Tumor nastaje nekontrolisanom deobom ćelija nekog tkiva koji može metastazirati na druga tkiva i organe. Maligne bolesti predstavljaju jedan od najtežih zdravstvenih stanja izahtevaju dugotrajnu terapiju uz visok rizik od smrti.
Važno je pomenuti da je uspeh lečenja kod dece veći nego kod odraslih osoba. U razvijenim zemljama stopa preživljavanja iznosi 80%, dok u slabije razvijenim delovima sveta prelazi 20% uz blagi rast poslednjih godina.
Prema podacima SZO, u svetu svake godine rak bude dijagnostifikovan kod 400.000 dece starosti od nekoliko meseci do 19 godina. Najčešći oblici su leukemija, limfom, tumor mozga, neuroblastom i Vilmsov tumor. Dečiji tumori čine od 0,4 do 4% svih malignih bolesti u svetu i predstavljaju vodeći uzrok smrti dece i adolescenata.
Podaci za Srbiju
U Srbiji svake godine oko 370 mališana oboli od karcinoma, a dve trećine (63,7%) pripada uzrastu do 15 godina. To daje podatak da između 0,8 i 1% svih novoobolelih čine deca.
U proseku svake godine 43 mališana izgubi bitku sa tumorom, a polovina premine od tumora mozga i leukemije. Registar za rak Zavoda za javno zdravlje u Pančevu beleži smrtnost u uzrastu od pete do devete godine kod dece i između 15 i 19 godina kod adolescenata u 33% slučajeva. Takođe, smrtnost dece do četvrte godine, te između 10 i 14 godina, iznosi 16,7%.
Podizanje svesti o dečijim tumorima
Cilj Svetske zdravstvene organizacije je da stopa preživljavanja u svetu dostigne 60% do 2030. godine. Poboljšanje lečenja moguće je ranom i tačnom dijagnozom.Većina karcinoma leči se kombinovanjem hemoterapije sa hirurškim lečenjem i radioterapijom. Iako zahteva resurse,može biti poboljšana kroz zajedničke programe kako vladinih i nevladinih organizacija, tako i roditeljskih udruženja širom sveta.
Unapređenje nege, kao i razumevanje emocionalnih i socijalnih potreba obolele dece smatra se ključnim. Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ apeluje da bi dodatna ulaganja u poboljšanje pristupa lečenju sprečila više desetina hiljada smrti kod dece.
Velika kampanja u Srbiji – „I ja se borim, a ti“
Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka (NURDOR) organizuje susret roditelja, dece, medicinskih radnika i donatora u 39 gradova. Cilj je podrška javnosti i prikupljanje donacija za poboljšanje pedijatrijske hematologije i onkologije u Srbiji. U saradnji sa Institutom za transfuziju krvi biće organizovana akcija dobrovoljnog davanja krvi.
Ova kampanja poziva društvo na učešće u prikupljanju sredstava za pomoć oboleloj deci i njihovim porodicama.Zajednica NURDOR uložila je više od 5 miliona evra u edukaciju medicinskih stručnjaka, opremu za hematoonkološke ustanove, rad rehabilitacionih kampova i pružanje psihosocijalne podrške porodicama. Poziv za pružanje pomoći u vidu donacija ili volonterskog rada namenjen je svim građanima.
Piše: Viktorija Gorgioski
Izvori: Institut za javno zdravlje Batut | Institut za javno zdravlje Pančevo | N1
FOTO: Pexels
Leave a Reply