Studentski protesti su tema o kojoj veliki broj portala i medija svakodnevno izveštava. Neki od mnogobrojnih medija koji su obaveštavali o ovoj temi jesu: „Euronews“, „AP news“, „ABC News“, „Euractiv“, „The Guardian“.
Navedeni mediji pisali su o tragediji koja se dogodila prilikom pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je zvanično život izgubilo 15 osoba. Oni navode da studenti protestovanjem žele da ukažu na postojanje autokratske vlasti predsednika i da je jedan od glavnih zahteva protesta objavljivanje dokumentacije koja bi pokazala ko je odgovoran za rad na rekonstrukciji železnice u Novom Sadu.
Prenose se i otvorene pretnje predsednika upućene studentima, kao i incidenti gde su automobili naleteli na demonstrante.
Vest o 24-časovnoj blokadi Autokomande, kao i organizovane aktivnosti u vidu odbojke, 15-minutnе komemoracijе ćutanja i traktori kojima je zaštićena bezbednost demonstranata, preneli su AP News.
“Pojavljivanje poljoprivrednika i traktora je atavizam na masivne proteste koji su naposletkusvrgnuli režim Vučićevog prethodnika, Slobodana Miloševića, 2000. godine. Miloševićev pad se svakako desio tek nakon što su se ključni elementi bezbednosnih snaga okrenuli protiv njega“,
piše Guardian.
Britanski dnevni list Guardian i jedan od najpoznatijih svetskih medija pisao je o pozivu na dijalog između predsednika i studenata oko zahteva, koji su studenti odbili. Takođe, izvestili su i o ostavci premijera Miloša Vučevića, koji tvrdi da je u toku „revolucija u boji“ koju podržavaju
strane obaveštajne službe. Tekstovi o studentskim protestima u Srbiji jedni su od najčitanijih.
TVP WORLD je kanal koji izveštava o trenutnom stanju u Srbiji. Ivan Vejvoda, politikolog i stalni član bečkog Instituta društvenih nauka, komentariše studentske proteste kao način da se povrati moć institucija, ističući dobru organizaciju studenata u vidu održavanja plenuma na
fakultetima.
“Ja ne mislim da će se promene u vladi videti u ovom momentu jer je predsednik Vučić zakoniti predsednik do sledećih izbora, koji će biti održani 2027. godine. Nije mu dozvoljeno predstavljanje u trećem mandatu, zato nagoveštava mogućnost vanrednih parlamentarnih izbora. Vladina koalicija se bori sa ovim pitanjem jer se nikada nisu suočili sa tako masivnom opozicijom i traže jasan zahtev studenata koji predvode ovaj pokret.” – rekao je Vejvoda.
Marta Szpala, komentatorka, novinarka i viši saradnik u Centru za studije Istoka u Varšavi,
smatra da su protesti ishod izražene korupcije u vidu davanja poslovnih prilika javnom sektoru.
„Studenti su obično fokusirani na individualni uspeh, individualne karijere, ispite i stvari kao što su te. Ne žele da budu politički aktivni, ali ovoga puta se vidi promena. Studenti su vrlo precizni jer oni misle da će ova istraga biti pokazatelj lošeg upravljanja trenutnog režima.” – navela je Szpala.
Piše: Natalija Novaković
Izvori: abcnew, euronews, euractiv, @TVPWorld,theguardian, news
Foto: Pixabay.com
Leave a Reply