Besplatno testiranje na HPV i PAPA: Evo kada i gde

U Beogradu i Nišu počelo je besplatno testiranje primenom HPV i PAP testa za 10.000 žena. Testiranje organizuju Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, uz podršku Ministarstva zdravlja i Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA).

Kome je namenjeno testiranje?

Testiranje je namenjeno ženama starosne dobi od 30 do 65 godina, osim trudnica, žena koje nikada nisu imale seksualne odnose, žena koje su na lečenju od raka grlića materice i žena kojima je hirurškim putem odstranjena materica ili grlić materice.

Testiranje treba da odlože žene koje su u menstrualnom ciklusu, kao i žene koje su u poslednja 24 časa imale seksualni odnos ili su koristile vaginalete.

Gde je moguće obaviti testiranje?

Besplatno testiranje na teritoriji grada Beograda počelo je 13. januara i obavlja se u Zavodu za zdravstvenuzaštitu radnika „Železnice Srbije“ (ulica Savska 23), u Službi za zdravstvenu zaštitu žena, radnim danima od 8 do 18 časova i vikendom od 8 do 15 časova. 

I u Nišu je moguće testiranje, koje je počelo poslednje nedelje decembra 2024. godine, a do sada je testirano više od 400 osoba ženskog pola. Testiranje se obavlja u Službi za zdravstvenu zaštitu žena u Domu zdravlja Niš, svakog radnog dana i vikendom od 7 do 20 časova.

Šta je HPV virus?


HPV (humani papiloma virus) je polno prenosiva virusna infekcija koja se najčešće javlja kod seksualno aktivnih osoba. Smatra se da većina seksualno aktivnih ljudi bude zaraženo ovim virusom u nekom trenutku života. Budući da se najčešće prenosi intimnim kontaktom sa kožom inficiranog, ova infekcija je najčešće lokalizovana na koži i sluzokoži genitalija. 

Pregled za rano otkrivanje raka grlića materice vrši se jednostavnim Papanikolau testom. Tokom kratkog i bezbolnog ginekološkog pregleda sa površine grlića materice uzima se bris koji se potom šalje u laboratoriju, gde se analizira pod mikroskopom u potrazi za izmenjenim ćelijama. Ovaj pregled naziva se Papanikolau test (Papa test), i prvo se radi dve godine zaredom, a nakon toga, ukoliko su prethodna dva rezultata bila normalna, na svake tri godine.

Evropska nedelja prevencije raka grlića materice

Evropska nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se svake godine u trećoj nedelji januara, saciljem unapređenja stavova i informisanja o kanceru grlića materice i načinima prevencije.

Rak grlića materice uzrokovan je nekim tipovima humanog papiloma virusa (HPV). Ovaj virus je veoma rasprostranjen, ali većina zaraženih HPV-om izleči se u periodu od 6 do 24 meseca, često ni ne saznavši da su bile inficirane. Međutim, imuni sistem nekih žena ne uspeva da se oslobodi HPV-a, čime se povećava rizik od razvoja raka grlića materice.

Piše: Jovanka Đurković

Izvori: Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” I Milenium Medic

FOTO: Pexels

NAUKA

Leave a Reply

Your email address will not be published.