Blokade fakulteta: Evo šta Ministarstvo prosvete predlaže za ispite i školarine

Ministarstvo prosvete uputilo je univerzitetima i fakultetima dopis sa preporukama o načinima za uspostavljanje i organizaciju nastavnog procesa po završetku blokada.

Organizacija rokova i predispitnih aktivnosti

Ministarstvo je preporučilo visokoškolskim ustanovama da ponište prijave ispita u vanrednim i redovnim ispitnim rokovima, čije je održavanje onemogućeno zbog blokada, te da studentima izvrše povraćaj finansijskih sredstava uplaćenih na ime prijave ispita. Poništene prijave ispita ne bi bile računate u broj prijava koje student ima pravo da polaže bez plaćanja naknade.

Preporučeno je da se studentima omogući polaganje ispita iz predmeta zimskog semestra u rokovima tokom i nakon letnjeg semestra i obrnuto, odnosno da se omogući realizacija svih rokova, uključujući i dodatni ispitni rok, u tekućoj akademskoj godini. Fakultetima se preporučuje produženje tekuće akademske godine radi održavanja dodatnog ispitnog roka i eventualne nadoknade nastave.

Takođe, preporuka fakultetima je da se studentima omogući da ispune predispitne obaveze naknadno, u ispitnim rokovima i da se dozvoli upis predmeta na početku svakog semestra, odnosno upis do 90 ESPB u letnjem semestru tekuće akademske godine.

Izmirivanje i visina obaveza prema fakultetima

Fakulteti bi, prema preporukama ministarstva, trebalo da prilagode dinamiku izmirivanja studentskih finansijskih obaveza naspram njihovog materijalnog statusa i omoguće plaćanje školarine u većem broju rata od ranje utvrđenog, kao i da plaćanje školarine u celosti ili u nekom delu ne bude uslov za ispunjavanje predispitnih obaveza, posebno tokom rokova nakon zimskog semestra.

Takođe se preporučuje da fakulteti preispitaju utvrđenu visinu školarine za samofinansirajuće studente, uključujući iznos ostalih naknada i da ih prilagode stvarno realizovanoj nastavi i ispunjenim obavezama visokoškolske ustanove prema studentima predviđenim ugovorom o studiranju, a u skladu sa merilima za utvrđivanje visine školarine propisanim opštim aktom visokoškolskih ustanova.

Dan sećanja na stradale na Železničkoj stanici

Ministarstvo poziva visokoškolske ustanove u zemlji da uvrste u svoje akademske kalendare 1. novembar kao dan sećanja na žrtve tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, uz odlaganje početka nastave u 11.52 časova svake godine.

„Pozivamo visokoškolske ustanove da razmotre mogućnost da taj dan bude neradan dan u kome se studenti biće društveno angažovani i ličnim primerom dadu pozitivan doprinos zajednici i iskazati solidarnost kroz dobrovoljno davanje krvi ili priključivanje sredstvima organizovanja koncerata, tribina, projekata, književnih večeri i sličnih kulturnih, umetničkih, obrazovnih, sportskih i naučnih manifestacija”, ističe se u dopisu visokoškolskim ustanovama.

Ministarstvo je izrazilo, kako se navodi, veliku zabrinutost zbog primera napada i targetiranja studentskih predstavnika i studentskih predstavničkih tela uspostavljenih u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Zakonom o studentskom organizovanju u medijskim kampanjama i pojedinim medijima, pri čemu nisu spomenuti napadi na studente koji učestvuju u blokadama.

Kao povod za izdavanje dopisa navode se zahtevi koje su predstavnici SKONUS-a i Studentske konferencije akademije strukovnih studija uputili predsedniku Vlade i ministarstvu prosvete „u cilju zajedničkog delovanja ka visokoškolskim ustanovama radi obezbeđivanja minimuma prava i obaveza studenata u školskoj 2024/2025. godini” nakon što se steknu uslovi za nastavak rada.

Piše: Nenad Ranitović

Izvor: Danas

Foto: Pixabay.com

STUDENTI

Leave a Reply

Your email address will not be published.