Novi „Kodeks novinara i novinarki Srbije“ stupio je na snagu. U njemu su definisane
ključne izmene i nova poglavlja Kodeksa. Prethodno su Kodeks na godišnjoj
skupštini usvojili Udruženje novinara Srbije (UNS) i Nezavisno udruženje novinara
Srbije (NUNS).
Novi Kodeks je u junu mesecu usvojilo Nezavisno udruženje novinara Srbije, a pre nekoliko dana i Udruženje novinara Srbije, čime je Kodeks stupio na snagu. Novonastale promene rezultat su ubrzanog razvoja interneta i medija, kao i novih etičkih dilema digitalnom svetu.
Osnovne izmene u novom „Kodeksu novinara i novinarki Srbije“ su:
Poštovanje dostojanstva: Novo poglavlje koje je orijentisano ka izveštajima o maloletnicima, žrtvama nasilja, nacionalnim manjinama, javnim ličnostima, osobama sa invaliditetom, LGBT populaciji i ostalim manjinskim grupama. „Novinari ne smeju izveštavati sa sahrana, osim u slučajevima visoko profilisanih javnih ličnosti“.
Odredba o korišćenju veštačke inteligencije i društvenih mreža: Kodeks precizira da sadržaj kreiran putem veštačke inteligencije mora biti urednički kontrolisan, jer urednici snose odgovornost za takav sadržaj. Mediji su u dužnosti da obaveste javnost o korišćenju veštačke inteligencije.
Nezavisnost novinara: Ovo poglavlje ističe nezavisnost novinara od korporativnih interesa, političkih pritisaka i komercijalnih usluga.
Privatnost i lični podaci: Definisano je ko su javne ličnosti, a dodato je i pravo na zaštitu ličnih podataka u cilju sprečavanja medijskog „trgovanja“ javnim ličnostima. Potrebna je saglasnost osobe čije se reči i fotografije prenose, osim kada je javni interes bitniji od prava na privatnost.
Odredba o rodno osetljivom jeziku: Novinar je u obavezi da koristi rodno osetljivi jezik kako bi sagovornici različitih grupa (rod, etničko poreklo, starosna grupa, seksualna orijentacija) bili ravnomerno uključeni u izveštajima o određenoj temi.
Digitalni izazovi: Uvedene su smernice za moderaciju komentara i obavezna obaveštenja o načinu moderacije.
Prethodni „Kodeks novinara Srbije“ bio je usvojen od strane UNS-a i NUNS-a 2006. godine, a ono što novi i dalje ističe jesu neke od temeljnih novinarskih vrednosti, kao što su: istinitost, odgovornost, nezavisnost, sprečavanje sukoba interesa, poštovanje dostojanstva, poštovanje i zaštita privatnosti, korišćenje časnih sredstava, poštovanje autorstva, zaštita novinara i novinarki, odnos prema izvoru.
Više informacija o novom Kodeksu nalazi se na linku.
Piše: Natalija Novaković
Foto: Nuns.rs
Izvori: rtv.rs I nuns.rs I naslovi.net I magazinstudnet.rs
Leave a Reply