Sajber nasilje: Koliko je teška reč?

Kristina Kika Đukić, influenserka i jutjuberka, koja je preminula pre nesto manje od godinu dana, dugo je bila žrtva sajber nasilja. Ovih dana nas je opet pogodila vest o mladiću iz Laktaša, Mladenu Duliću koji je sebi oduzeo život zbog sajber nasilja. Pitanje koje se postavlja jeste da li su mladi svesni težine svojih reči?

Prema istraživanju Cyberbullying research center 25% mladih doživelo je neku vrstu digitalnog nasilja. Najčešće nasilje doživljavaju žene, pripadnici LGBT+ populacije, mentalno obolele osobe i poznate ličnosti. Procenat influensera, jutjubera i drugih javnih ličnosti koje su pretrpele neku vrstu Internet nasilja je 85%. Razlog tome je što ljudi osećaju veću slobodu da upute komentare onima sa kojima neće morati da se suoče lično.

U Srbiji društvenim mrežama se bave najviše mladi, a negativni komentari najdublji uticaj imaju na osobe čije se samopouzdanje, ličnost, karakter i stavovi još razvijaju. Oni koji ostavljaju uvredljive komentare često su mlađi od onih kojima ih ostavljaju. Poneti lošim uzorima, iz neznanja koliko jedan loš komentar može ostaviti dubok trag na nekoga, mladi uzrasta 13-17 godina su oni koji najčešće ostavljaju uvredljive poruke.

Razmere sajber nasilja mogu biti ogromne, a njegov odraz jednak fizičkom i psihičkom nasilju. Nasilje po žrtve može imati različite posledice koje mogu biti mentalne, emocionalne i fizičke, a u nekim  slučajevima dovodi do samopovređivanja i samoubistva.

Zašto ćutimo?

O internet nasilju najčešće pričamo kada se dogodi tragčina situacija poput ove. Osoba koja je ostavila snimak ili surov komentar posle dva dana ga je zaboravila, ali neko nikad neće svoje dete. Neko više nema sestru ili brata. Neko je izgubio prijatelja. Zbog toga smo mi, kao društvo, u obavezi da reagujemo i sprečimo nasilje, da pružimo podršku žrtvama, da se ne pravimo slepi na ono što čitamo, da probleme ne guramo pod tepih.

Zato, pre nego što poželite da prokomentarišete nečiju težinu, boju kose ili kože, način na koji se oblači, koga drži za ruku, način na koji živi, razmislite još jednom. Razmislite više puta. Osmeh na licu nije jednak sreći. Uvredljivi komentari jednaki su udarcu. Budimo ljubazni jedni prema drugima. Budimo ljudi.

Piše: Jovana Pantelić

Foto: Unsplash

Društvo

Leave a Reply

Your email address will not be published.