Hipohondrija: Google kao najveći neprijatelj

Ne osećate se dobro, boli vas grlo. Problem ignorišete neko vreme, ali simptomi ne prestaju. Rešite da „za svaki slučaj“ izguglate šta bi taj bol mogao da bude. I bam! Rak grla, pluća, ždrela… čega god.

Zatim upadate u paniku. Šanse su male da imate nešto smrtonosno i teško izlečivo, ali ako je moglo da se desi drugima (strancima sa interneta), zašto ne bi moglo i vama? Šanse su male, ali su ipak – šanse.

Onda paničite, zamišljate koliko će da košta lečenje, kako ćete to izdržati, zašto ste ikada i uzeli cigare u ruke, zaklinjete se da prestajete sa pušenjem… Konačno, odete kod lekara na pregled i sve je u redu. Lakše vam je i vratite se kući. Međutim, koliko puta su doktori nekad nekome dali pogrešnu dijagnozu?

 Šanse su male, ali su ipak – šanse.

Ovo je začarani krug u koji upada prosečna osoba sa simptomima hipohondrije. Ranije se ovo oboljenje zvalo hypochondriasis, ali se danas deli na dva naziva: Somatic Symptom Disrder i Health Anxiety Disorder. Uključuje neobuzdani strah i anksioznost od mogućnosti da imate neku vrstu bolesti, iz razloga što ste primetili bol u nekom delu tela, neujednačen rad srca, problem sa disanjem i slično.

Moguće je da usledi i napad panike, kada se svi simptomi koje hipohondar misli da ima mogu uvećati. Strah može i da proizvede nove telesne smetnje.

Nije retko čuti da osobe obolele od hipohondrije, nakon posete lekaru, nastave da vrše konstante provere delova tela, guglanja simptoma ili odaberu da potraže drugo stručno lice kome će se obratiti. 

Razlozi navedenog ponašanja mogu biti brojni: prethodno ozbiljnije oboljenje u mladosti, okruženost osobama koje boluju od nečeg ozbiljnog, a čak i odrastanje u domaćinstvu u kojem se izrazito brinulo o zdravlju ili su se često posećivali doktori može da igra ulogu.

Problem leži u tome što ovo patološko ponašanje može da naruši svakodnevni život obolele osobe ili čak da dovede do depresije. To su osobe koje su često i svesne da je njihov strah neopravdan ili preuveličan, ali ne znaju kako da ga kontrolišu.

Bitno je imati u vidu da je hipohondrija najčešće izlečiva. Ironično, osobi koja pati od hipohondrije najteže je da prizna da je problem u tome, a ne u nekoj drugoj bolesti. 

Lečenje hipohondrije je dugotrajan proces koji podrazumeva savetovanje kod psihijatra ili psihologa obučenih da se bave tim pitanjem. Uključuje i potencijalno korišćenje lekova, najčešće antidepresiva, po preporuci stručnog lica. 

Sve u svemu, nemojte potcenjivati ovo oboljenje i nemojte osuđivati ljude koji se bore sa njim. Ako se nakon ovog članka poistovećujete sa svim navedenim simptomima osobe koja boluje od hipohondrije, ugasite internet i samo idite kod svog lekara koji će najbolje da vas posavetuje. 

I verujte mu. 🙂

Piše: Aleksandra Veljović

FOTO: Unsplash

Izvori: https://www.youtube.com/watch?v=rhy2R1BLdxY

https://rs.n1info.com/zdravlje/psihoterapeut-hipohondrija-se-tesko-dijagnostikuje-ali-se-leci/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/illness-anxiety-disorder/symptoms-causes/syc-20373782

https://centerforanxietydisorders.com/hypochondriac-signs/

https://euromedic.rs/pregledi/specijalisticki-pregledi/psihijatrija/psihijatrija-psihologija-hipohondrija/

https://hr.n1info.com/zdravlje/hipohondrija-uzrok-simptomi-i-moze-li-se-ova-bolest-izlijeciti/

Leave a Reply

Your email address will not be published.