U prethodna dva dana društvene mreže preplavio je hešteg #NisamPrijavila pod kojim mnoge žene pričaju svoje teške priče o različitim oblicima nasilja i razlozima zbog kojih su ćutale i nisu se nikome obratile za pomoć.

Lavinu je pokrenula Nina Stojaković kada je na društvenoj mreži „Tviter“ objavila priču svoje sestre Lidije, koju je godinu i po dana tukao, ali i psihički zlostavljao dečko, a ona je sve vreme ćutala i trpela. Nakon ispričane istine i prijave u policiji, rečeno im je da ništa ne mogu da urade, jer nemaju ni dokaza, ni svedoka.

Nakon hrabrog čina ove devojke, aktivistkinja Dejana Dexi Stošić je pod heštegom #NisamPrijavila napisala svoje razloge zašto nije prijavila nasilje koje je pretrpela. Od njenog tvita sve počinje.

Hiljade žena su, pod ovim heštegom, počele da pišu razloge zbog kojih su ćutale o nasilju koje su pretrpeli od članova porodice, prijatelja, komšije, profesora, momka, supruga, kolege, zlostavljanja od strane službenih lica ili šefova.

„#NisamPrijavila jer sam mislila da sam sama kriva.“

„#NisamPrijavila jer nisam imala dokaza.“

„#NisamPrijavila jer sam se plašila.“

„#NisamPrijavila jer nisam znala kako da kažem.“

„#NisamPrijavila jer me je bilo sramota.“

„#NisamPrijavila jer nisam imala gde da odem.“

„#NisamPrijavila jer mi je pretio.“

„Nisam prijavila jer mi ne bi verovali.“

Ovaj hešteg se proširio i na ceo Balkan, ali i šire, a ispovesti ima skoro 20.000, i svakog trenutka ih je sve više. 

Mnogo je žena koje ćute o zlostavljanju, ne jer ne žele da prijave, već jer se plaše. Žrtva nasilja može biti bilo ko iz okruženja – prijateljica, koleginica, član šire porodice, ili ipak neko najbliži. Te osobe ćute jer ne znaju kako da kažu, kome da kažu, da li će im verovati, da li će dobiti podršku svojih najbližih, ili će ipak krive ispasti one same.

Prijavi, nemoj ćutati, nisi sama.

Piše: Sandra Stanojević

DRUŠTVO

Leave a Reply

Your email address will not be published.