Tema ovogodišnjeg YRT bila je pravo na zdravu životnu sredinu, zaštitu životne sredine i ekološki održive zajedinice.
Ovogodišnji Youth Right Talks održan je u 07.12. sa vrlo simboličnim sloganom #KakoĆemoDalje. Svake godine konferencija menja temu svog događaja,a tema četvrtog YRT bavila se pitanjem prava na zdravu životnu sredinu.
Youth Right Talks, već drugu godinu za redom održava kako uživo uz poštovanje svih epidemioloških mera, tako i u online formatu. Organizatori događaja potrudili su se da svi zainteresovani mogu pratiti događaj pratiti putem Zoom-a, ali i na zvaničnim kanalima Omladinskog programa Beogradskog centra za ljudska prava (Facebook i YouTube). Pored toga, YRT konferenciji mogli su da prisustvuju osobe sa invaliditeom, a obezbeđen je i prevodilac na srspki znakovni jezik.
Učesnike/ce kroz konferenciju vodio je voditeljski par, glumac Milan Kolak i aktivistkinja Milica Knežević. Za komunikaciju sa učesnicima/učesnicama putem Zoom-a bio je zadužen facilitatorski par Lana Nikolić (saradnica Tima za ljudska prava Ujedninjenih nacija) i koordinator projekta Ognjan Pantić.
Priliku da otvori konferenciju dobila je stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji, Françoise Jacob, koja je tom prilikom istakla “Mladi doprinose transformaciji privrede i društva koja će se odvijati i narednih decenija” i izvršna direktora Beogradskog centra za ljudska prava, Sanja Tošković.
Nakon svečanog otvaranja usledio je mali čas kuvanja sa Larom Pantić, autorke popularnog istagram naloga “Moj doručak”, pod nazivom “1 doručak – 0 otpada”. Lara je na simboličan način želela da pokaže mladima da nema potrebe za preteranom kupovinom i bacanjem hrane, kao i da mogu da naprave zdrav doručak od namirnica koje poseduju u svom frižideru.
PTICE PEVAJU UZBUNU #youth_talks
Kroz ovaj blok mladi govornici/ce ispričali su vrlo inspirativne govore koji nas podsećaju, opominju, ukazuju na izazove s kojima se suočavamo u vezi sa zaštitom životne sredine, o tome dokle smo stigli i o tome kako ćemo dalje!
Zašto je važno da se podigne svest o važnosti prava na zdravu životnu sredinu?
,,Zato što to apsolutno utiče na nas sve direktno, bili mi toga svesni ili ne. Tužno je to što masa postaje svesna problema tek kada se dogodi neka velika katastrofa. Međutim, mi se svakodnevno suočavamo sa posledicama ove klimatske krize. Priroda zavisi od čoveka i čovek zavisi od prirode. Postoji međuzavisnost, a mi se često ponašamo kao da smo superiorni nad prirodom, što je apsolutno suprutno.” – govori Tamara Stojković, YRT govornica.
U prom bloku pauze učesnici/ce imali su priliku da se opuste uz video klipove glumice Sandre Silađev i muzički nastup Nika Nikolića i Lune Škopelje i pripreme za nastavak konferencije.
KAD PROCVETA ASFALT #youth_talks
Govornici/ce kroz ovaj blok govorili su kako oni žive promene našeg društva i koje su to konkretne inicijative koje mladi preuzimaju kako bi se izborili za zdraviju životnu sredinu?
YRT govornica, Milica Stanković o tome “šta će se promeniti nakon njenog govora?”, odgovara – ,,Nadam se da će ljudi razumeti važnost podizanja svesti u sebi i u okolini, kao i da ću ih inspirisati da se i oni napokon podignu. “
KAKO ĆEMO DALJE? #panel diskusija
Panel diskusija KAKO ĆEMO DALJE? koju je moderirao Nikola Arsenić, iz Udruženja građana Kreni-promeni, a njegovi sagovornici bili su: Žaklina Živković, Inicijativa Pravo na vodu, Ratko Ristić, dekan Šumarskog fakulteta i Aleksandra Petrović, iz Tima Ujedinjenih nacija za ljudska prava.
Kroz panel diskusiju učesnici/ce imali su prilikuju da čuju kako se dešavanja na globalnom novou odražavaju na nas.
GLASNIJE OD MAŠINE
Priliku da zatvore konferenciju dobili su Nevena Trofymenko i Damer Mekić, koji su u ime Omladinskog programa Beogradskog centra za ljudska prava poručili da će “nastaviti da se bave ovom jako važnom temom za mlade i u godini u koja dolazi. “
Ukoliko niste imali priliku da ispratite događaj u celosti, to možete učiniti na YouTube kanalu Mladi Bg Centar
#KakoĆemoDalje – Youth Right Talks 2021. godine organizuje Beogradski centar za ljudska prava u saradnji sa Timom Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Srbiji.
Piše: Lazar Smilić
Foto: Nebojša Petrović
Leave a Reply