Šta posle faksa – Fakultet veterinarske medicine?

Ako ste nekada poželeli da upišete Fakultet veterinarske medicine, ali vam je palo na pamet kako izbor zanimanja nakon diplomiranja nije veliki, prevarili ste se. Egzotične vrste, dobrobit životinja u azilima ili laboratorija – samo su neki od izbora.

Fakultet veterinarske medicine nudi veliki izbor zanimanja:

Mala i velika praksa


Mala praksa je rad u privatnim ordinacijama za kućne ljubimce – ono što skoro svi prvo pomisle na spomen veterinara. Suprotno tome je velika praksa, odnosno rad na farmama.

Zoo vrt


Svaki zoološki vrt ima veterinara i to stručnjaka za egzotične vrste, a isto ovo važi i za nacionalne parkove, prirodne rezervate i slično. Trenutni problem je to što je broj veterinara za egzote u Srbiji mali, a sve više ljudi ove životinje drži kao kućne ljubimce.

Laboratorija i kontrola životinjskih proizvoda


Svaki veterinar koji radi na terenu šalje uzorke laboratoriji, gde specijalizanti u oblasti mikrobiologije ili genetike, rade analize, od onih najjednostavnijih, kao što su analize krvi i urina, preko genetskih analiza za dokazivanje pedigrea, pa sve do određivanja pola na vrstama kod kojih pol nije vidljiv na prvi pogled. Takođe, svaki put kada vidite pečat na pakovanjima mesa ili drugih proizvoda životinjskog porekla, setite se da je i tu kontrolu sproveo veterinar.

Kontrola hrane


Kako postoji kontrola proizvoda od životinja, tako postoji i kontrola proizvoda za životinje. Veterinari koji se bave ovim poslom idu po farmama gde kontrolišu kvalitet sena, slame i žitarica i prave planove ishrane za sprečavanje određenih bolesti. Takođe, regulišu ishranu ukoliko se neka bolest već pojavila.

Hipodrom


Za svakoga ko voli konje, ideja rada na hipodromu zvuči primamljivo. Ovi veterinari se bave sportskim konjima i njihovim povredama.

Azil


Ukoliko možda više volite pse, postoje i veterinari koji se bave dobrobiti životinja u azilima. Oni kontrolišu veličinu prostora, bezbednost, vlagu i slične uslove, te na osnovu njih procenjuju da li životinje žive dobro.

Veterinar statističar


Kao i u svakoj naučnoj oblasti i u veterini ima papirologije. Veterinar statističar je zadužen za obradu statističkih podataka, te na osnovu njih znamo koliko se prasića rodi ili koliko u proseku krava daje mleka.

Lovište


Veterinar na lovištu je zadužen za kontrolu uslova lova. Njegov posao je da se postara da se životinje ne love u nedozvoljeno vreme, na nedozvoljen način ili u prevelikim količinama.

Sudska veterina


Ukoliko se u toku nekog medicinskog zahvata dogodi da životinja ugine, tada na scenu nastupaju sudski veštaci veterinari, čiji je posao da odrede da li je smrt životinje bila greška veterinara ili ne.

Kao što vidite, spektar zanimanja za buduće veterinare je širok. Potrebno je samo da shvatite šta je ono što vas najviše zanima i da na tom putu budete istrajni.

http://www.vet.bg.ac.rs/

Piše: Dunja Marić

FOTO: Unsplash

Studenti

Leave a Reply

Your email address will not be published.