Međunarodni dan osoba sa invaliditetom se obeležava od 1992. godine, 3. decembra, sa ciljem da omogući i unapredi osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u društvu.
Dan osoba sa invaliditetom treba da ukaže na sve poteškoće sa kojima se suočavaju.
Osobe sa invaliditetom se suočavaju sa velikim brojem barijera koje ih isključuju iz socijalne sredine, kao i sa nejednakim mogućnostima u pogledu zapošljavanja, zdravstvene zaštite i obrazovanja. Sa najvećim poteškoćama se suočavaju akademci, jer fakulteti Beogradskog univerziteta nisu na svim poljima prilagođeni njihovim mogućnostima.
Najveći problem trenutno imaju studenti oštećenog sluha, jer ni jedan fakultet BU nema tumača znakovnog jezika. Pored ovog problema, javlja se još jedan, neprilagođenost udžbenika i nastave shodno osobama sa invaliditetom. Kao razlog ovog problema sa navodi nedostatak novca.
Dosta fakulteta BU ima rampe koje je teško ili nemoguće koristiti jer su ispred njih uglavnom postavljene žardinjere sa cvećem. Ako student, pak, uspe da dođe do prvog sprata fakulteta, velika je verovatnoća da odatle neće moći dalje. Fakulteti koji nemaju lift, a ni kose elektro-motorne rampe u potpunosti onemogućavaju pristup akademcima sa invaliditetom.
Brucoši sa hendikepom u najvećoj meri upisuju društvene fakultete jer su oni u većoj meri prilagođeni ovoj populaciji. Fakulteti kao što su FPN, Pravni, Filološki i Elektrotehnički godinama unazad popunjavaju svoje kvote, dok na Arhitektonskom, Građevinskom i Hemijskom redovno ostaju slobodna mesta. Veliki deo studenata sa ometenošću nema uslova da upiše fakultet koji želi već onaj moji mora.
Pravni fakultet se ističe kao odličan primer dobre prakse, naročito u prilagođavanju literature studentima s oštećenjem vida i teškoćama u učenju. Drugi fakulteti se izdvajaju po mogućnosti pružanja individualne podrške. Svaki student ima pravo da od profesora ili višeg lica traži prilagođavanje nastave i polaganje ispita njegovim mogućnostima.
FPN, FASPER i Poljoprivredni fakultet su za svoje studente obezbedili vozilo sa rampom do fakulteta ili biblioteke. Tako pružaju pomoć u kretanju studentima koji se otežano kreću, koji su slepi ili slabovidi. Studentska biblioteka “Svetozar Marković” je dobila robot – skener najnovije generacije koji kreira literaturu u elektronskom obliku pristupačnu ovom delu populacije.
Napravljen je veliki pomak u prihvatanju i uključivanju osoba sa intelektualnim poteškoćama na studijama. Međutim, potrebno je još puno rada da bi se došlo do jednog zavidnog nivoa. Borimo se za jednakost.
Piše: Sara Majstorović
Izvor: politika.co.rs
FOTO: boom93.com
Leave a Reply